Iсторія

«ІСТОРІЯ МАРІУПОЛЬСЬКОГО ПРОФЕСІЙНОГО МАШИНОБУДІВНОГО ЛІЦЕЮ»

Історія нашого ліцею - це історія нашої Держави, так, як його становлення, пройшло всі етапи розвитку нашої держави. А починалося все так: 1921 - 1958 р.р. У березні 1921 року Голова Ради народного господарства України - В.Я. Чубар, на Всеукраїнському з'їзді Рад поставив одним із першочергових завдань - завдання відновлення вугільної та металургійної галузі. Державі потрібні були кваліфіковані робітники. При заводах стали створюватися школи робочого майстерності, які були прообразом професійно технічних училищ. На Нікополь - Маріупольському металургійному заводі в травні місяці 1921 була створена така школа, яка в подальшому стала ремісничим училищем №8 (РУ №8). Це була перша назва нашого ліцею. У довоєнний період РУ №8 стало могутньою Кузнєцов кадрів для заводу «Нікополь», який в 1924 році був перейменований в Маріупольський завод ім. «Ілліча». Щороку більше 200 токарів, слюсарів, електриків, зварювальників, ковальщіков, формувальників - випускалося зі стін цього навчального закладу і вливалося в трудову сім'ю заводчан. 

Перед початком Великої Вітчизняної Війни випускники РУ №8 становили основний кістяк робочого колективу заводу ім. «Ілліча» і несли гідне звання робітника. 1938 - Іллічівці стали переможцями в соціалістичному змаганні з металургами «Азовсталі». 1939 - на заводі ім. «Ілліча» працювало понад 14 тисяч ударників комуністичної праці і стахановців. Одним з лідерів стахановського руху на заводі став випускник РУ №8 - Макар Мазай. На вулиці, яка названа в його честь і понині перебуває наш ліцей. 

До початку війни на заводі ім. «Ілліча» трудився токарем Жоров Семен Васильович, випускник РУ №8, якому надалі було присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням Ордена Леніна і Золотої Зірки.

2 -го жовтня 1940 Президія Верховної Ради СРСР прийняла Наказ про державні трудові резерви, а Раднарком - Постанова про призов міської та сільської молоді на навчання в ремісничі училища і школи ФЗН. Це було початком створення в Державі професійно - технічної освіти. РУ №8 вже в передвоєнний період мало потужну матеріальну базу для навчання професіям, міцний потенціал грамотних майстрів виробничого навчання та викладачів, але Війна з фашизмом припинила роботу училища. Вже восени 1943 року, після звільнення Маріуполя від фашистів, училище продовжило свою роботу, а в 1945 році, вже відбувся масовий випуск верстатників зі стін РУ №8. Серед випускників першого повоєнного випуску, були люди які назавжди пов'язали свою долю з училищем, це: Герой Соціалістичної Праці Г.Я.Зуев, А.М.Зелінскій, А.В. Носик, М.Н.Некрасов, В.І. Шаталов. Всі вони більше 30 років пропрацювали в училищі. 

Всі вони більше 30 років пропрацювали в училищі. На багато років професія «Верстатник» стала провідною в училищі.

1958-2003

У 1958 році із складу заводу ім. «Ілліча», відокремився завод важкого машинобудування, ПТУ №4, стало базовим училищем заводу «ТЯЖМАШ». З новими силами завирувало життя в училищі. Тепер це була ковальня робітничих професій машинобудівного профілю і нові перемоги. У 1963 році, групі «Електромонтер», під керівництвом майстра Самцового Г.А., єдиної в області, було присвоєно звання «Група резерву комуністичної праці» з врученням диплому та Почесної грамоти. Діючі моделі, виготовлені учнями, виставлялися на ВДНГ у м. Москві, за що були нагороджені срібними та бронзовими медалями.

 У 1966 році було побудовано нову будівлю училища, чотириповерхова, з новими навчальними кабінетами та майстернями,  і так само, з п'ятиповерховим корпусом гуртожитку.

Чудова матеріально-технічна база, висококваліфіковані майстри та викладачі - дозволили училищу зайняти одне з провідних місць в Маріуполі,  серед професійно-технічних навчальних закладів. У 1967 році - на Всесоюзному конкурсі токарів переможцем стає випускник училища Василь Дударєв. 1968 рік, приносить відразу, дві серйозні перемоги. На Всесоюзному конкурсі токарів перше місце присуджено випускнику  Віктору Вовк і переможцем серед викладачів важкого машинобудування знову випускник ПТУ №4 - Пантелей Бадасен. 

1969 рік - керівництво училищем здійснює випускник, Анатолій Мартинович Зелінський, якого колеги називають мозковим центром училища. Його тренажер верстата 16- К-20  знову демонструється на ВДНГ, а потім на міжнародній виставці у м Прага.  1975р., експонати, виготовлені учнями та працівниками ПТУ №4, відбирають на виставку технічної творчості в Болгарію. 1976р. - на обласному конкурсі зварників переможцем стає випускник училища Ходотаев Олександр. 1977року - Республіканський конкурс токарів і знову найкращий Михайло Горєлов, учень ПТУ №4, діти і племінники якого, і понині продовжують навчатися в нашому ліцеї. Ми пишаємося цією династією. 1979 рік - Республіканський конкурс фрезерувальників. Переможець єдина дівчина, учениця ПТУ №4, Іванова Марина. Надалі довгі роки працює майстром виробничого навчання в нашому ліцеї. Всі заслуги цих учнів - заслуги викладача Липки Людмили Георгіївни, свого часу так само учениці училища, яка до 2008р. була викладачем  ліцею. Людмила Георгіївна - Відмінник профтехосвіти, старший викладач, а з грудня 1982 року - заслужений вчитель України. 

1986 рік - випускниці училища, а в подальшому майстру і ст. майстру ПТУ №4, Дегтярьовій Надії Юхимівні присвоєна премія ім. Н.Крупської, а в 1987 році звання «Майстер Золоті руки». До виходу на заслужений відпочинок Надія Юхимівна працювала в училищі.

В 1986 році до ПТУ №4 було приєднано кулінарне училище, крім  машинобудівних професій, в училищі стали готувати і висококваліфікованих кухарів і кондитерів. 

1997р. ознаменувався організацією школи передового досвіду на базі училища, робота якої була опублікована в журналі «Педагогічна скарбниця». Напередодні нового тисячоліття змінилися традиції в системі профтехосвіти, але профмайстерності молодих працівників залишається на високому рівні. 2000р. - обласний конкурс верстатників - переможець учень ПТУ №4 Рябченко Сергій.

2003-2018

2003 - у м. Маріуполі немає навчального закладу ПТУ №4, а з'явився Маріупольський професійний машинобудівний ліцей, який всі називають, за звичкою, №4. 2004 рік - загальноміський конкурс профмайстерності і переможець в номінації «Кращий токар» - випускник ліцею В'ячеслав Хаджинов. Протягом багатьох років проводяться конкурси профмайстерності на базовому підприємстві ВАТ «МЗВМ» та учні змагаються з кадровими робітниками. Завжди є переможці, якщо і поступаються учні, то випускникам свого ж ліцею, про такі перемогах багато разів розповідає на своїх сторінках газета «Машинобудівник». В 2008 році  учень ліцею  Максим Ступаков   зайняв перше місці в конкурсі  Кращий електромонтер « на базовому  підприємстві ОАО «Азовмаш.» В 2009 в обласному конкурсі верстатників  Максим Ступаков зайняв друге місце серед учнів професійно-технічних навчальних закладів області. В 2011 році учень ліцею Сергій Синиця був нагороджений грамотою міського голови за активну участь в активну участь в громадському життіміста та успіхи в навчанні. У травні 2013р на базі МПМЛ пройшов обласний семінар педпрацівників машинобудівного і металургійного напрямів за темою «Зв,язок навчального закладу освіти з базовим підприємством». На технічій конференції верстатників у 2013 р. кращою доповіддю  на конференції є «Научно –техничний прогресс на острие режущего инструмента «  учня ліцею Олега Лилки ( Педагог  И.В.Войтовська). Доповідь на тему "Новітні технології  механічної обробки в медицині", яку  зробив  учень ліцею з групи  "Верстатник широкого профілю" Н. Ліхошва визнана на кращою в даній номінації. В 2014 р відбувся  Всеукраїнський  конкурс фахової майстерності  серед учнів  професійно- технічних навчальних закладів з професії «Слюсар з ремонту автомобілів», на якому  друге  місце зайняв  учень ліцею Дмитро Аврах. За результатами  конкурсів в 2015 році  перші місця зайняли: з професії "Електрогазозварник" А.Теремко, «Верстатник широкого профілю» В. Хахалев, "Електромонтер" Є.Назаренко, "Слюсар з ремонту автомобілів" Д.Оліфіров. За результатами конкурсу технічної творчості були візначені та нагороджені учні ліцею : В. Кириченко, І. Камишанський, І.Шмалько, К. Баранік та інші. Кращі роботи учнів були представлені на  обласному конкурсі  технічної творчості.

Жоден із заходів ліцею неможливо уявити без вокально-інструментального ансамблю «Гармонія». Ансамбль-гордість ліцею,  частина його історії. Створив його випускник ліцею довоєнних літ - Михайло Харитонович Талановській. В 90-і роки естафету керівництва ансамблем, прийняв Сергій Анатольевіч Давиденко. Він зберіг в колективі  добрі товариські відносини, високу якість виконавської майстерності. Виховання у виконавців і слухачів естетичного смаку - одна з найважливіших завдань які вирішував керівник. У 2000-і роки ансамблем керував вихованець М.Х.Талановського - Володимир Віталійович Вєник. ВІА «Гармонія» бере участь у всіх позакласних заходах, міських і обласних оглядах, фестивалях. 

Словом, життя в ліцеї «кипить і вирує». Багато уваги приділяється і навчальній, і виробничій, і виховній, і спортивній роботам, а також дозвіллю учнів. 

 Тільки подивіться на наші фотографії, і все стає ясно ...

'