Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування

Детальніше ▼

ПРОФЕСІЯ "ЕЛЕКТРОМОНТЕР З РЕМОНТУ ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ ЕЛЕКТРОУСТАТКУВАННЯ"

Історія професії

У природі існують дрібні заряджені частинки. Одні частинки заряджені позитивно, інші - негативно. Найменші частинки - з негативними зарядами - електрони. Електрони можуть рухатися всередині металевих провідників. Потік заряджених частинок в одному напрямку вчені назвали електричним струмом. Ви приходите додому, натискаєте на вимикач - і в кімнаті яскраво спалахує електрична лампочка.


Чому? Натискаючи кнопку, ви з'єднали провідники, і по них кинувся в лампу потік електронів. Люди навчили електрику приводити в рух машини. Машиніст повертає рукоятку вимикача. Потужні електричні двигуни починають обертати колеса електровоза, і поїзд плавно рухається по рейках. А ось для того, щоб змусити світитися мільйони електричних ламп, для живлення електричним струмом двигунів, які приводять в рух верстати і машини, обертають колеса трамваїв і електропоїздів, потрібно дуже багато електричної енергії. Ця енергія виробляється на електростанціях і по проводах ліній електропередачі, подається в міста і села. 


А знаєте, яке відкриття в минулому столітті здивувало вчених найбільше? Що електрична енергія передається в порожнечі. Там, де нічого немає, ніяких частинок, де абсолютно порожньо. Виявилося, що в цій абсолютній порожнечі є електромагнітне поле - електромагнітні хвилі, що несуть енергію. Електрика - це і радіо, і телефон, і телеграф... XXI століття - електрична енергія остаточно стала невід'ємною частиною життя.

 

 Вибір професії - одне з найвідповідальніших рішень у житті, важливість якого важко переоцінити. Якщо людині вдається знайти заняття до душі, то його фізичні і духовні сили проявляються щонайкраще.

Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування - це фахівець, який займається ремонтом та обслуговуванням побутового і промислового обладнання. 

Характер роботи

Електрики встановлюють, обслуговують і слідкують за справністю електромереж і електроустановок. Їхніми робочими завданнями є монтаж, наладка і обслуговування електроустаткування і електропроводки. Сюди відносять: увімкнення, управління, моніторинг і техобслуговування електрообладнання та установок. Електрики встановлюють, налагоджують і перевіряють електроустановки і електроустаткування, електропроводку (сукупність дротів і кабелів) та інше електрообладнання. Вони вибирають матеріали, що встановлюють і методи установки, виявляють і усувають несправності і пошкодження, проводять роботи, спрямовані на обслуговування і утримання в електроустаткування. 

Умови роботи

Електрики працюють як під відкритим небом, так і в приміщеннях, а також в інших нестандартних умовах – на висоті, в тунелях, у різних виробничих приміщеннях. Іноді робота вимагає чималих фізичних зусиль і напруження. Часто електрики повинні працювати стоячи або постійно пересуватися. Крім того, ця робота небезпечна, внаслідок чого електрик повинен добре знати ризики, пов'язані з виконанням робіт. Для електриків передбачений спеціальний робочий одяг, засоби праці і необхідні умови на робочому місці.


Ринок праці

Робочі завдання виконуються в різних будівлях і спорудах – промислові підприємства, школи, лікарні, житлові будинки, бізнес-центри тощо. Професія відноситься до числа масових, вакансії вона є практично на всіх промислових підприємствах, у будівельних організаціях, на електротранспорті, на великих фермах. Містять в штаті власних електриків і багато організацій, рід діяльності яких не має нічого спільного з промисловістю: офісні комплекси, школи та інститути, великі магазини.

 

Освітня підготовка

Електрик повинен мати базові знання з фізики, математики та креслення, прикладної механіки. Знати будову, технічні характеристики і принципи дії обслуговуваних приладів, датчиків. Розуміти види і причини їх пошкоджень, правила ремонту обладнання. Електрик повинен знати електроматеріали і основи електротехніки, автоматики, технології монтажу і обслуговування електроустановок. Крім того, також він повинен знати загальні основи виробництва, передачу, розподіл і споживання електроенергії.

 

Медичні обмеження

При вступі на роботу в першу чергу оцінять фізичну форму, витривалість і розвинене відчуття рівноваги майбутнього електромонтера. Ці якості необхідні в небезпечних умовах роботи (висота, робота на відкритому повітрі і в будь-який час доби).

Захворювання, які протипоказані для професії "Електромонтер":

 - захворювання серця або порушення артеріального тиску;

 - нервово-психічні розлади;

 - вживання наркотиків, залежність від алкоголю;

 - некоректоване зниження гостроти зору;

 - вестибулярні розлади, порушення відчуття рівноваги;

 - тремтіння рук;    розлади координації рухів;

 - виражені фізичні недоліки.

 

Вимоги до індивідуально-психологічних особливостей

Професія електрика передбачає наявність зорової пам'яті, логічного мислення, розвинене технічне мислення, швидка реакція, хороший зір з правильним кольоросприйняттям, акуратність, дисциплінованість, уважність, організаторські і комунікативні здібності.

Перспективи

Сьогодні професія електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування – одна з провідних на промислових підприємствах, у будівельних організаціях та організаціях комунального господарства. Разом з тим вона застосовується практично в усіх галузях господарства і потреба у електромонтерах постійна. У сучасних умовах для висококваліфікованих спеціалістів є шанс відкрити власну справу, пропонуючи населенню послуги щодо обслуговування та ремонту електрообладнання та інструментів, здебільш побутового характеру: встановлення та ремонт побутової електротехніки, електроосвітлювального устаткування, прокладання та заземлення електропроводів, кабелів, обслуговування діючої техніки, встановлення та підключення до мережі лічильників, світильників тощо. Висококваліфіковані електромонтери з практичним досвідом роботи за суміжними спеціальностями мають можливість у порядку міждержавного обміну робочою силою працевлаштуватися за межами України.

 

Споріднені професії

З появою усе більш різних електричних приладів, ускладненням електротехніки професія розгалужується на безліч спеціальностей: електромонтажник, електромеханік по ремонту устаткування (в залежності від спеціалізації), електромонтер, технік-електрик, електрослюсар. На сьогоднішній день існує кілька десятків спеціальностей електрика.


В.Шефнер "Техніка" 

Я ще не втомився дивуватися
Чудесам, що є на землі, -
телевізору, голосу рацій,
вентилятору на столі.
   Літаки летять крізь хмари,
   ходять по морю кораблі, -
   як до цих речей могутніх
   домріятися люди змогли?
Як придумати могли таке.
Що пластинка пісні співає,
Що на кнопку натиснеш рукою-
і серед ночі день настає?
   Я довіряю себе трамваю,
   Я дивлюся на екрані кіно, -
   Цю техніку розуміючи,
   дивуюся їй все одно.
Струм по дроті струмуватить,
супутник ходить по небесам.
Людству варто дивуватися
  людським чудесам!

'