Електрогазозварник

Детальніше ▼

Професія "Електрогазозварник".

Сучасний світ повністю тримається на металі. Без нього не можна побудувати високі будівлі, машини, кораблі. Метал застосовується повсюдно: в побуті, в промисловості, в будівництві. Тому, фахівець з металу, що сполучає металеві деталі в складні конструкції за допомогою електричного зварювання, буде потрібний завжди. Зварювальник - професія відповідальна, майже віртуозна, від якості роботи якого залежить багато що - довговічність і стійкість будівельних конструкцій, робота і термін служби різної техніки.


 Історія професії.

Часом виникнення професії зварювальник можна вважати 1802 рік, коли В. Петров відкрив ефект електричної дуги, при виникненні якої між двома вугільними електродами, створюється висока температура. Ця температура настільки висока, що дозволяє розплавляти метали. З моменту цього відкриття і до його промислового застосування пройшов чималий період часу. Але через десятиліття, метод з'єднання металів способом електричної дуги виробив революцію в різних галузях промисловості, будівництві і став масовою технологією з'єднання матеріалів.

 Характер праці.

Зварювальні роботи застосовуються в багатьох галузях промисловості. Зварювальники працюють на будмайданчиках, створюючи конструкції і системи різних комунікацій, в промисловості, де застосовують свій досвід і навички в машинобудуванні, кораблебудуванні і в інших областях, таких як, енергетика, нафтопереробна промисловість, сільське господарство. Важко назвати такий сегмент виробництва, де не застосовувалася б праця зварювальника. Зварювальник може бути: зварювальник ручного дугового зварювання, газозварювальник, оператор автоматичних зварювальних апаратів. Будь-які помилки, недбалість, що допускаються в роботі, можуть привести до катастрофічних наслідків. Зварювальник - професіонал повинен знати електротехніку, технологію плавлення металів, властивості газів, вживаних для антиокислення, методи і принципи дії використовуваних агрегатів і устаткування. Велике значення має дотримання техніки безпеки і виробничої санітарії.


 Ринок праці.

Професія престижна і має високу затребуваність на ринку праці, як в державному секторі економіки, так і в часному секторі. Молодим фахівцям, що тільки що закінчили училище, роботу довго шукати не доведеться - вона знаходить їх сама. Зварювальників без досвіду охоче приймають в житлово-комунальні господарства, в приватні організації сфери обслуговування. З набуттям досвіду, їм доручаються відповідальніші справи і роботи в промисловості, на будівництвах. Відповідно, збільшується зарплата.

 Умови роботи.

Важкі умови праці, робота на відкритих будівельних майданчиках за будь-якої погоди, велике навантаження на зір із-за високої яскравості електричної дуги, інфрачервоне і ультрафіолетове випромінювання впливають на людину. Електрозварники відносяться до професій "гарячого цеху" із-за високої шкідливості виробництва внаслідок великого виділення газів і тепла при зварювальних роботах.


 Освітня підготовка.

Навчитися професії зварювальника можна в професійно-технічних училищах, колледжах та на деяких заводах у відділах підготовки кадрів. Навчання у Маріупольскому професійному машинобудівному ліцею проводиться 3 роки на базі 9 класів і 1 рік на базі 11 класів по спеціальностях "електрогазозварник, електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах ".

 Вимоги до індівідуально-психологічних особливостей.

Успішність професійної діяльності зварювальника багато в чому залежить від його психофізіологічних особливостей. Тому оптимальне пристосування працівника до професії досягається за рахунок індивідуального стилю діяльності. Зварювальник повинен уміло володіти своїми рухами, швидко освоювати рухові навички. Особливості рухів зварювальника полягають у високій точності, безперервності, ритмічності, регульованості темпу. Стан його вестибюлярного апарату повинен відповідати вимогам до роботи на висоті. Добре розвинений слух допомагає зварювальникові визначати довжину дуги, нормальну роботу джерела живлення. Для успішної роботи йому потрібні розвинені м'язові відчуття (кінестезія), точний окомір. Дуже важливим для зварювальника є відчуття часу, точність відчуття його малих відрізків. Зварювальнику  необхідно мати розвинену просторову уяву, невербальний інтелект, технічну культуру і кмітливість. Необхідність притягати в процесі роботи знання з різних областей техніки, електротехніки, технології обробки металів і тому подібне сприяють розвитку інтелектуальної сфери особи зварювальника і підвищують престиж цієї професії. Робота зварювальника творча. Вона спрямована на пошук нових шляхів і рішень, поглиблення знань, виховання ініціативи. Робота в тяжких умовах, виконання одноманітних операцій вимагають від зварювальника емоційній стійкості, розвиненій вольовій регуляції. Почуття спокою і упевненості в собі допомагають зварювальникові справлятися з виробничими завданнями швидше, чіткіше і з високою якістю виконання.


 Перелік медичних протипоказань до навчання і роботи по професії електрогазозварника:

Органічні захворювання і виражені функціональні порушення центральної нервової системи.

Психічні захворювання, наприклад епілепсія.

Захворювання периферичної нервової системи.

Захворювання серцево-судинної системи (вади серця, гіпертонічна хвороба, виражена нейроциркулярна дистонія, ішемічна хвороба серця).

Захворювання ендокринної системи.

Захворювання бронхо-легеневого апарату (хронічний бронхіт, емфізема легенів, хронічна пневмонія, пневмосклероз).

Виражені захворювання верхніх дихальних шляхів (ринофарингіт, ларингіт і часто рецидивуючі захворювання додаткових порожнин носа).

Хронічні захворювання печінки і часто рецидивуючі захворювання жовчовивідних шляхів (хронічний гепатит, гепатохолецистит).

Виразкова хвороба шлунку і дванадцятипалої кишки. Хронічні захворювання нирок (гломерулонефрит і інші).

Захворювання органу слуху (отосклероз, неврити слухових нервів і інші хронічні захворювання вуха, що викликають стійке пониження слуху).

Порушення функції вестибулярного апарату.

Хронічні захворювання переднього відрізку ока, у тому числі сльозовидвидних шляхів, рецидивуючі захворювання сітчастої оболонки і зорового нерва; глаукома, катаракта, пониження гостроти зору, порушення бинокулярности, цветоощущения.

Хронічні захворювання шкіри.

Алергічні захворювання (кропив'янка, ангіоневротичний набряк, бронхіальна астма та ін.).

 Перспективи.

Початковим кваліфікаційним розрядом працівника є другий, найбільш високим - шостий. Кожному розряду відповідає тарифна ставка. Чим вищий розряд, тим вона вища. Як правило, тарифна ставка зварювальника вище за ставки інших професій на 15 відсотків. Крім того, заробітна плата електрогазозварника залежить від умов оплати праці підприємств (організацій). Заробіток зварювальника приватної фірми, підприємства або майстерні виший, чим на аналогічних державних. Висококваліфікований робітник отримує значно більше свого менш досвідченого колегу. Заробіток електрогазозварників в різних регіонах України коливається і може значно відрізнятися від середніх показників.


 Споріднені професії.

Окрім електрогазозварника існують також і електрозварник ручного зварювання, електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах. Вимоги які ставляться до цих професій такіж як і до професії електрозварник. Їх усіх споріднює загальна назва : зварник.

'